Fiat Palio Sporting. Yeni neslin pek bilmediği bu otomobili anlatalım istedik. Ancak, TOFAŞ bu otomobili hiç üretmemiş gibi davranıyor. İnternetin derinliklerinden bulduğumuz bilgileri, yorumları ve fotoğrafları derleyebildik.

Palio Sporting’te 120 BG güç ve 147 Nm tork üreten 1.6 litre 16V motor kullanılmış. Fabrika çıkışlı olarak Sparco spor koltuklar, Sparco vites topuzu ve alüminyum pedal seti mevcut. Heel&toe için gaz pedalı çapraz konumlandırılmış. Otomobil hakkındaki tek önemli detay bu olabilir.

Üzerindeki motor; Fiat’ın yaygın olarak kullandığı 103 BG üreten 1.6 litre 16V motorun geliştirilmiş versiyonu. Headers ve emme manifoldu ile üst kapak yenilenerek 120 beygire yükseltildiği yazılmış. Standart Paliolara göre 21mm daha alçak. Jantları ve arka spoilerı ile aslında yakışıklı bir otomobil. Süspansiyonun daha sert olduğu da belirtilmiş.

Palio’nun makyajlı versiyon lansman reklamının ilk yayını adına Michael Schumacher 2002 Nisan’da Türkiye’ye gelmiş. Önce İstanbul Çırağan Sarayı’nda yapılan bir basın toplantısına katılmış. Daha sonra Bursa’daki TOFAŞ fabrikasına geçmiş. Burada kendisine bir Palio Sporting hediye edilmiş. İşte bu olaydan sonra Palio Sporting’in hızlı bir şekilde satıldığı ve stokların eridiği bilgisi çeşitli haberlerde kendine yer bulmuş.

Fotoğrafını bulmayı çok istediğimiz bir an yaşanmış. Schumacher, TOFAŞ fabrikasını, dönemin Tofaş CEO’su Antonio Bene’nin kullandığı ‘Doblo Malibu’yla dolaşmış.

Schumacher, Palio’nun her modelini fabrikanın test pistinde denemiş. Türkiye’de geliştirilen Fiat Palio Kitcar’ı da Volkan Işık ile beraber sürmüş.

Palio Sporting’ten çeşitli otomobil editörleri “Warm Hatch” ve “Türk GTI’ı” olarak bahsetmiş. Kullananların yorumları bu otomobilin daha iyi olabileceği yönünde. Sürüş yüksekliğinin daha alçak olabileceği, görsel ve ses olarak daha agresif olabileceği gibi yorumlar mevcut.

İşinize yarayabilecek linkler:

Teknik detayları

https://otoloji.com/teknikozellikler/tofas/palio/palio/16-i-16v-sporting-120-hp

https://www.auto-data.net/tr/tofas-palio-1.6-i-16v-sporting-120hp-2865

https://oto.net/fiat/palio/palio-1-6-16v-sporting/bilgi

Fiat Palio Sporting inceleme ve yorum

http://www.techturkey.com/forum/genel_teknik/139040-palio_sporting_1_6_16v_120hp_.html

https://eksisozluk.com/fiat-palio-sporting–387874

https://forum.donanimhaber.com/palio-sporting–17143218https://www.auto-data.net/tr/tofas-palio-1.6-i-16v-sporting-120hp-2865

Fiat Palio Sporting detayı.
Fiat Palio Sporting reklam
Schumacher İstanbul’dan Bursa’ya THY’ye ait bir helikopterle geçmişti.
Schumacher Palio kullanıyor.
Volkan Işık ve Michael Schumacher
Michael Schumacher Bursa Tofaş Fabrikasında
Michael Schumacher Bursa Tofaş Fabrikasında
Fiat Palio Sporting
Fiat Palio Sporting
Fiat Palio Sporting