Fiat Uno Nasıl Bir Otomobil? Fiat Uno Tarihine Bakıyoruz

Fiat Uno 40 yaşında. “Ne demek 40 yaşında?” diye sorabilirsiniz. 1996 yılına ait katalogla hemen açıklayalım.

İtalya’da 1983’te satışa çıktı. Özellikle küçük aileler ve gençler tarafından tercih edildi. 3 kapı, 5 kapı, kamyonet ve van gövde seçenekleriyle sunuldu.

Fiat Uno nasıl bir model?
Fiat Uno nasıl bir model?

90’lı yılların başında Türkiye’deki ithal araç rekabetine Tofaş, 1991’de Uno’nun iki yeni modeliyle; 60 S ve 70 SX ile katılmıştı.

Yerli Uno’nun Tofaş’taki üretimi 1993 Kasım’da başladı. Üretimi boyunca sadece bir kere makyajlandı. Türkiye’de bildiğimiz Uno ise işte bu makyajlı versiyon.

Tofaş, Uno’yu Türkiye pazarına montaj olarak getirdi. 1994-2000 arasında 59.413 adet üretildi. Selecta adlı CVT otomatik şanzımanlısı ve dizel motorlusu Türkiye’de satılmadı.

1990 model Fiat Uno
1990 model Fiat Uno. Türkiye’de bu 3 kapılısı satılmadı.

Uno; Türkiye’de B segmentinde üretilen ilk yerli otomobildi. Türkiye’de bu segmentin öncüsüdür. Bagaj kısmıyla oturulan kısmın tek bir hacimden oluştuğu dünyadaki ilk popüler araç. Gövdesi de yekpare.

Direksiyonu o kadar sertti ki park ederken koca bir geminin halatını karaya bağlamış kadar olurdunuz. Ne güvenlik ne de sürüş donanımı adına bir özelliği yoktu. Tek güvenlik donanımı kapı içinde çelik bar olan otomobildi. ABS, Airbag, ESP gibi şeylerden yoksundu.

Güvenlik arıyorum, konfor arıyorum diyene gelmez, şehir içi küçük otomobilim olsun, az yaksın pek kaçmasın diyene gelirdi. 800 kg ağırlığıyla kalkışta çevik, düşük motor hacmi ve güçsüz motoruyla hızlanmada yavaş diyebiliriz.

Çok az sayıda Turbo ve Hobby modelleri de Türkiye’de mevcut. Hobby ise sadece 1.4 i.e. motor ve mavi-gri 2 renk tonuyla satılmıştı.

70 BG 1.4L karbüratörlü motora sahip 70S modeli Türkiye’de en yaygın olan (haliyle en çok tutulan) modelidir.

70SX ise Magneti Marelli beyne, üstten tek nokta enjeksiyon sistemli motora ve katalitik konvertöre sahip. Ek olarak hidrolik direksiyon, sis farları, otomatik ön camlar ve Tempra SLX’le aynı koltuklar mevcut.

Türkiye'de Uno Van satılmadı.
Türkiye’de Uno Van satılmadı.

Tipo’dan önce Fiat’ın dünya pazarlarındaki en başarılı ve devrim yarattığı modellerden bir tanesiydi. Fiat, Uno’yu geliştirirken 1 Trilyon İtalyan Lireti harcamıştı. Fiat daha önce herhangi bir otomobili geliştirirken bu kadar bütçe ayırmamıştı.

Türkiye'de Uno pickup satılmadı.
Türkiye’de Uno pickup satılmadı.

Takipçilerimizden mutlaka Uno’yla anısı olan vardır, yorumlarınızı bekliyoruz:)

 

Fiat Uno Brezilya'da hayatına devam ediyor.
Fiat Uno Brezilya’da hayatına devam ediyor.