Fiat Fastback: Brezilya’ya Özel Model Detayları ve Fotoğrafları

Fiat, Renault, Ford gibi üreticilerin sadece belirli bölgelere özel modeller ürettiği malumunuz. 

Fiat Fastback de bu yaklaşımın bir ürünü. Sadece Latin Amerika ülkelerine (daha doğrusu Brezilya’ya) özel üretilen bu model için Egea Cross’un abisi denebilir. Fiat, Türkiye’de olduğundan çok daha değişik bir otomobil gamına Brezilya’da sahip.

SUV Coupé denen sınıfa giren (SUV işinin de suyu çıktı iyice) “Fastback” aslında bir terim. Bir otomobilin tavanından arka tampona kadar tek bir eğime sahip olduğu, aracın arka kısmı için tanımlanan bir otomobil tasarım özelliği. Fiat bu terimi alıp doğrudan model adı olarak kullanmış. Zamanında hiç uğraşmadan Coupé adını verdikleri coupé bir modelleri de vardı hatırlarsınız (keşke temiz bir örneğini bulabilsek).

Fastback, Fiat’ın ilk SUV Coupé modeli. Bu model için Fiat her bir segmentin en iyi özelliklerini tek bir modelde toplamış diyebiliriz.

Sınıfının en büyük bagaj hacmi ve geniş iç hacmi, yüksek sürüş pozisyonu ve sportifliği ile rakipler arasında en yüksek olan otomobil gibi her segmentin en iyi özelliklerini bir araya getiriyor.

Üç donanım seviyesi ile satılıyor:

  1. Audace
  2. Impetus
  3. Limited Edition Powered By Abarth (evet, Brezilya’daki modelin Abarth versiyonu var ama 8 yıllık Egea’nın halen yok)

Kısa bir dingil mesafesine (2,53 m) sahip MLA platformu kullanılmış. 4,43 metre uzunluğa sahip olunca büyük bir burun ve büyük bir arka tasarım ortaya çıkmış.

“Cross” yaklaşımına uygun olarak Fastback yerden 192 mm yukarıda. 17’ veya 18’ jantlara da sahip olunca otomobil ağır bir görüntü sergiliyor.

Fiat’ın cross modellerde sadece önden çeker üretmesine anlam veremiyorum. Ver 4×4 altyapıyı, piyasa şenlensin:) Egea Cross gibi Fiat Fastback de sadece önden çekişli. Arka süspansiyon yarı bağımsız, önler tam bağımsız. 

Motorlar? Giriş seviyesi, 130 BG 1L turbo benzinli motora sahip. Abarth dokunuşu daha iyisini sunuyor. 6 ileri otomatik şanzımanla eşleştirilmiş 185 BG benzinli 1.3L turbo motor. Her donanım seviyesinde otomatik şanzıman var.

İç mekanda 7’ ekrana sahip dijital gösterge paneli ve ön panelin ortasında 10 inçlik bir dokunmatik ekran var. Giriş seviyesinde analog gösterge ve 8,4’ ekran mevcut.

Ne dersiniz, Türkiye’ye gelse tutar mıydı?