Elektrikli Opel Corsa Ralli Otomobilini Test Ettik!

2023 ralli sezonunda katılmayı planladığımız, dünyanın ilk ve tek marka “elektrikli” ralli kupası olan ADAC Opel e-Rally Cup’ta kullanılan Corsa-e ralli otomobilini Fransa’da denedik.

Standart bir Corsa-e’den güvenlik önlemleri ve rallilere uygunluk sağlaması için yapılan bir iki değişiklik ile ayrışan ama genel olarak aynı olan otomobil 50 kWh Li-ion bataryadan güç alıyor. Bu da 136 PS güç ve 260 Nm tork değerleri anlamına geliyor.

Bataryaların zeminde konumlandırılması sonucu otomobilin sürüşü standart bir ralli otomobilinden farklı. Daha önce rallilerde kullandığımız otomobillere göre sürüş dinamiği çok farklı. Corsa-e ralli otomobilini sürmek için önce bu otomobilin dinamiklerine ve tepkilerine alışmak, öğrenmek gerekiyor.

Cadde versiyonunda olduğu gibi gelişmiş bir geri kazanım sistemine sahip. Her frenlemede aracın kinetik enerjisi elektrik gücüne dönüştürülüyor ve bataryada depolanıyor.

Merkezini ziyaret ettiğimiz ve bizi bu teste davet eden Saintéloc Racing, Corsa-e ralli otomobilini yukarıda bahsettiğimiz ADAC Opel e-Rally Cup’ta yarıştırıyor.

Tek marka kupası ise; her katılımcının aynı otomobili kullandığı bir seri anlamına geliyor. Genellikle ralli ve pist şampiyonalarında tek marka kupalarına denk gelebilirsiniz. Ülkemizde de daha önce Opel Corsa, Fiat Palio, Fiat Tipo, Toyota Corolla ve Lada Samara gibi tek marka kupaları organize edilmişti.

Otomobili anlattığımız, Saintéloc Racing garajını tanıttığımız ve 2023 ralli sezonu planlarımızdan bahsettiğimiz video için iyi seyirler diliyoruz.

Siz bu otomobil hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin.

Instagram ➡️ https://instagram.com/arabagencom/
Twitter ➡️ https://twitter.com/arabagen
İnternet sitemiz ➡️ https://arabagen.com

Diğer videolarımız için: @arabagencom