4×4 Hafif Ticari: Renault Kangoo Trekka

Renault Kangoo’nun 4×4 versiyonu: Renault Kangoo Trekka. 2002 yılında piyasaya çıkan bu modelin dört çeker sistemi Scenic Rx4’dan farklı.

 

Trekka’daki sistem Nissan’dan alınmış. Ön tekerler çekiş kaybı yaşamaya başladığında ATC adında hidrolik bir sistem devreye giriyor ve arka diferansiyele de güç aktarımı başlıyor. Bu sayede Trekka genellikle önden çeker olarak hayatına devam ediyor ve yakıt tasarrufu sağlıyor. ATC ile paralel olarak çalışan ASR çekiş sistemi de gerekli durumlarda ön tekerleri frenleyerek tutuş kaybı yaşamasının önüne geçmeye çalışıyor.

 

Standart Kangoo’da arkada torsiyon çubuğu mevcutken Trekka’da dört çeker sistemi için geliştirilmiş bağımsız süspansiyonlar mevcut. Kullananların yorumuna göre daha iyi bir yol tutuş sunuyormuş. Aynı zamanda tırmanma açısı 28 derece ve yerden yüksekliği de 20 cm.

Trekka sadece 2 motor seçeneği ile satılmış: 1.6L benzin ve 1.9L dizel. Her ikisinde de 5 ileri manuel vites sunulmuş.

Kangoo Trekka halen kendi sınıfındaki tek 4×4 otomobil (yanlış biliyorsak yorumlarda düzeltin lütfen). 5 kişi taşıma kapasitesi, saklama alanları ve geniş sayılacak bagaj hacmi ile aslında pikniğe gitmeyi seven ve hafif ticari seven Türk aileleri için gayet uygun bir otomobil. 

Sadece 3 yıl boyunca üretilen Trekka’nın 2005 yılında üretimi bitirilmiş. Üretim hayatı boyunca bir kere de Kangoo ile paralel olarak facelift geçirmiş.

Ne dersiniz, pikniğe gitmeyi ve hafif ticari otomobilleri çok seven Türkiye’de satılsa tutar mıydı?

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 80