Bentley Dominator: Bentley Bentayga ve Rolls Royce Culligan’ın atası

Rolls Royce Cullinan -belki de gereksiz derece- lüks bir SUV. Dünyadaki çoğu insan için hayalin bile ötesinde. Cullinan, Bentley Bentayga ile ultra-lüks SUV’ler sınıfında. Bu sınıfın bir de yaşlı sayılacak bir üyesi daha var: Bentley Dominator.

Bentley Dominator

Doksanlı yıllarda Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah’ın dillere destan bir otomobil koleksiyonu olduğu biliniyordu. Bu otomobillerin tam listesi muhtemelen sadece kendisinde var, hatta unuttukları bile vardır eminiz ki.

Bu şımarık koleksiyonda insanların gözünden kaçan bir model var. O da yukarıda bahsettiğimiz Bentley Dominator. Bolkiah Bey’in canı bir gün lüks bir SUV çekiyor. Tabi o zamanlar öyle bir sınıf mevcut değil. Range Rover’ın kapısını çaldırıyor. Sultanın elçileri diyor ki “Sultanımıza bir adet lüks SUV”. Range Rover da diyor ki “hay hay”. Ortaya Range Rover’ın P38A jenerasyonu temelli bir SUV çıkıyor. Dominator; Range’in alt takımını, dört çeker sistemini ve kuvvetle muhtemelen V8 motorunu kullanıyordu. Kuvvetle muhtemel diyoruz, çünkü Bentley bu otomobil hakkında resmi olarak bir kelime bilgi vermiş değil.

Bentley Dominator

“Neden Range Rover?” diye sorabilirsiniz. O dönem lüks SUV üretebilecek tek marka Range Rover’dı. Range Rover ve Bentley ne alaka peki? Bentley 1931’den 1998’e kadar Rolls Royce bünyesindeydi. Bentley’in sahibi günümüzde Volkswagen.

Bentley Dominator

Bentley bu otomobilden Sultan için toplam altı adet üretti. Altı otomobilden biri parlak sarı, biri de parlak kırmızı renkteydi. Tüm otomobillerde krom detaylar, krom jantlar, içeride bol bol deri ve ahşap döşemeler bulunuyordu. Eskimiş fotoğraflardan görebildiğimiz kadarıyla Dominator’un bagaj kapağı iki parçalı; tıpkı Cullinan gibi.

Bentley Dominator

Yıllar geçsene de Dominator, İngilizler tarafından üretilen ilk süper-lüks arazi aracı olarak kalacak.

Güncel yazılarımıza göz atın: arabagen.com


Bentley Dominator