Tek lastik değiştirmek ne kadar doğru?

Tek lastik değiştirsem olur mu?

Motorlu araç kullanan hemen herkes bir noktada bu soruyu sormuştur: “Tek lastik değiştirilir mi?”

Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır. Hemen açıklayalım.

Lastiğiniz patlamış olabilir, kaza yapmış olabilirsiniz, şu veya bu sebepten ötürü sadece tek bir lastiği değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. “Tek lastikten ne olacak?” şeklinde konuya yaklaşarak üç tanesi aynı biri farklı lastiği otomobiline takan sürücülerden olabilirsiniz. Ancak büyük resme bakınca bu durum sizi uzun vadede zora sokacaktır.

Bu yeni lastiğe “Üvey Lastik” diyelim.

Bu üvey lastik, diğer üç lastiğin diş derinliği ve yıpranma durumuna göre yepyeni olacak. Hatta gidip farklı marka ve desen aldıysanız tam bir üvey lastik.

Eğer diğer 3 lastikle aynı marka, aynı model ve aynı durumda bir lastik bulduysanız hiç düşünmeden bu lastiği takabilirsiniz. Burada bahsettiğimiz “aynı durumda” olmasından kastımız benzer diş derinliği ve diğerleriyle üç aşağı beş yukarı aynı kilometrede olması demek.

Diğerlerinden farklı lastik size dengesiz bir sürüş getirecek.

Lastik üreticilerinin üretim kalıpları birbirinden çok farklı. Lastik sırtındaki desen, lastik üretiminde kullanılan hamur da farklı. Düşük hızlarda bu farklılık sizi etkilemez ancak yüksek hızlara çıktığınızda direksiyon titreme yapmaya başlayacak. Bu da konforsuz bir sürüş ve tehlikeli bir yolculuğu da beraberinde getirecek.

Kullandığınız araçtaki üç lastiğin 205/55/16 ebatında olduğunu düşünelim. Yeni gelen üvey lastik aynı ebatlarda olsa bile farklı marka olduğu için üretim kalıbı değişik olacaktır. Bu da aracın çekmesine, kısa sürede rot ayarı bozulmalarına ve yol tutuş sorunlarına yol açacak.

Tek lastik değiştirilir mi?
Tek lastik değiştirilir mi?

Ani frende kontrol kaybı

Her lastiğin hamuru farklı fren özelliklerini taşır. Özellikle ani frenleme yaptığınızda ve hatta kızaklamaya kaldığınızda farklı lastik dolayısıyla hem otomobil bir tarafa çekecek hem de fren mesafesi uzayacaktı. Diş derinliği ve lastik deseni farklı olan üvey lastik direksiyon hakimiyetinizi zorlaştıracak.

Eğer tek lastik değişimine mecbursanız

Yeni gelecek üvey lastiğin diğer üç lastikle benzer özellikte olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Aynı marka ve model lastik bulamıyorsanız, aynı marka ve benzer desenli bir lastik takmayı deneyebilirsiniz.

Aynı marka ve aynı model lastik bulduysanız, yani kısaca çıkma lastik diğer üç lastiği tamamlıyorsa burada dikkat etmeniz nokta: diş derinliği.

Diş derinliği benzer olan lastikleri sağ ve sol taraflara takarak çekişi ve yol tutuşu dengeleyebilirsiniz.

Bir de diğer üç lastik yaz veya kış lastiği ise alacağınız yeni lastik de aynı tipte olmalı. Arkadakiler yaz lastiği öndekiler kış lastiği gibi bir çeşitlilik olmamalı.

Yeni lastiği değiştirdiğinizde de rot ve balans ayarını mutlaka yaptırın. Bu konudaki teknik olmayan makalemizi buradan okuyabilirsiniz: Rot balans bozuk olduğu nasıl anlaşılır? Rot balans nedir? [2021 Güncellemesi]

Unutmayın ki lastik, otomobil ve yol arasındaki tek parça.