Skoda Favorit: Skoda’yı yükselten model

Skoda Favorit, uluslararası bir marka olma yolunda Skoda’nın yükselişinin temellerini attı.

Skoda Favorit; önden motorlu ve önden çekişli modern tasarıma sahip ilk Skoda aracıdır.

İtalyan tasarım stüdyosu Stile Bertone tarafından tasarlandı ve Ferdinand Porsche’nin de doğduğu yer olan Mladá Boleslava’da geliştirildi.

16 Eylül 1987 tarihinde Brno’daki Uluslararası Mühendislik Fuarında yapılan prömiyer, geleneksel Çek şirketi için bir dönüm noktası olacaktı.Döneminin son teknoloji tasarımının yanı sıra önden motor ve önden çekiş kombinasyonuyla Skoda Favorit, sınıfındaki batılı rakiplerle rekabet edebilecek seviyedeydi. Çevik kompakt model ayrıca ralli yarışlarında da başarılar gördü.

SKODA CEO’su Bernhard Maier’e göre “Favorit, Skoda’nın bugüne kadar devam eden dinamik gelişiminin başlangıcı oldu”. Maier’e göre ayrıca “Koşullar elverişli olmasa da, tutkulu ve hevesli mühendislerden oluşan bir ekip kısa sürede batı pazarında rekabet edebilecek bir araç ortaya çıkardı. Favorit’in ilerici konsepti ve geliştiricilerin uzmanlığı ve deneyimi, Volkswagen Grubu’nun 1989 Kadife Devrimi’nin ardından Çekoslovakya’daki Skoda markasına olan ilgisinin ardındaki belirleyici etkenlerdi.”

Önden motorlu ve önden çekişli modern bir binek otomobili projesinin kökleri Çekoslovak hükümetinin Aralık 1982’de verdiği bir karara dayanıyordu. Ancak kararın bıraktığı uygulama süreleri son derece kısaydı: Geliştirme aşaması iki buçuk yıl içinde tamamlanacaktı (30 Haziran 1985) ve üretim beş yıl içinde başlayacaktı. Ekip lideri görevindeki deneyimli mühendis Petr Hrdlička, projeyi büyük bir kişisel adanmışlıkla üstlenecek olan yüksek nitelikli ve motive olmuş çalışanlardan oluşan bir grupla birlikte çalıştı.Bir avantaj olarak, mühendisler önceden benzer bir konsept üzerinde çalışmışlardı. Daha önce önden çekişli prototip Skoda 780’i geliştirdikleri için sıfırdan başlamıyorlardı.

Modern teknoloji İçin Modern Dış Görünüm: Bertone Tasarım İş Başında

Tasarım, yeni aracın kabulünde önemli bir rol oynayacaktı. 1980’lerin başındaki trende uygun olarak Skoda, yeni kompakt otomobilinin tasarımını bir İtalyan tasarımcıya emanet etmeye karar verdi. Turin şehrinde bulunan tasarım stüdyosu ‘Stile Bertone’, hatchback, station, notchback ve coupe’nin gövde versiyonlarının yanı sıra bu modeller için gerekecek çeşitli iç taraf tasarımlarını da geliştirmek için seçildi. Tasarım stüdyosu, toplamda çeşitli tasarımlarda 19 prototip model inşa etmek üzere görevlendirildi. Skoda’nın Mladá Boleslav’daki genel merkezinden bir ekip ise, tasarımların seri üretimde uygulanmasından sorumluydu. Çek mühendisler bu alanda da büyük bir yaratıcılık ve uzmanlık sergilediler: Mesela Skoda 120 arkadan motorlu modelle karşılaştırıldığında, pres parçalarının sayısını 405’ten sadece 227’ye düşürmeyi başarmışlardı. Ayrıca 40 mm daha kısa olan Favorit’in 85 mm daha uzun bir iç mekanı vardı. Dahası iç hacmi de önceki modelden büyüktü. Skoda Favorit, tam teşekküllü bir aile arabası olmuştu ve sonraki Skoda Forman Estate modeli için de mükemmel bir temel oluşturdu.

Çeşitli Alanlarda Uluslararası İşbirliği

Skoda ekibi, örneğin bir hafta içinde 100.000 kilometreye varan mesafeye eşdeğer test sürüşlerinin yapıldığı Prag’daki Motorlu Araçlar Enstitüsü (ÚVMV) ile yakından çalıştı. Daha sonra prototipler, çeyrek milyon kilometreyi aşan mesafelerde gerçek yollarda test edildi. Soğuk Alp dağlarının üstündeki yollarda ve İtalyan Rivierası’nın sıcağında da yol denemeleri yapıldı. 

Frenler, Avusturya’daki Grossglockner Yüksek Alp Yolunda ve Turracher Höhe’de etkinlik ve stabilite açısından test edildi. Geliştirme aşamasında, Skoda mühendisleri birçok yabancı uzmanla işbirliği yaptı. Örneğin Porsche uzmanları, motorun süspansiyonuna, ön aksın geometrisine ve iç gürültü seviyesinin azaltılmasına katkıda bulundular. Skoda Favorit’in geliştirilmesinin son aşaması, Porsche’nin Weissach’daki test pistinde dinamik testleri içeriyordu.

Yeni modelin “kalbine” özelile önem verildi. 1289 cc kapasiteli ve 43 kW (58 Beygir) veya 46 kW (63 Beygir) güç çıkışına sahip, kendini kanıtlamış OHV dört silindirli motor Favorit modeline de güç verecekti. Bu motor başlangıçta karbüratörlü bir motorken; 1993 yılından itibaren yakıt enjeksiyonlu olarak üretilecekti. Skoda, Avrupalı müşterilerin yüksek standartlarına uygun olarak birçok optimizasyon sağladı. Bu optimizasyonlar valf yuvaları için özellikle dayanıklı malzemeler, çelik çekirdekli pistonlar, daha yüksek kaliteli silindir gömlekleri, daha sert silindirler ve krank muhafazaları ile sertleştirilmiş bir krank mili içeriyordu.

1987 Brno Uluslararası Mühendislik Fuarı’nda Prömiyer

Skoda Favorit modelinin resmi dünya prömiyeri 16 Eylül 1987’de Avrupa’nın her yerinden yüzbinlerce meraklı sürücü ve gazetecinin yeni modeli daha yakından incelediği Brno’daki 29. Uluslararası Mühendislik Fuarında yapıldı. Başlangıçta, homologasyon için Vrchlabí’de sınırlı sayıda araç üretilmişti. Seri üretime Aralık 1987 başlarında başlandı. Ağustos 1988’den itibariyle Favorit serisi Mladá Boleslav’daki merkezde de üretilmeye başlandı. İlk Favorit 136 L (Deluxe) tipi araçlar 1988’in dördüncü çeyreğinde bayilere gönderilmeye başladı ve 84.600 Çekoslovakya Kronundan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

Modernize Edilmiş Favorit Sürekli Güncellendi

Kasım 1989’daki Kadife Devrim ile Çekoslovakya’nın serbest piyasa ekonomisine geçişinin ardından, yalnızca güçlü bir yabancı ortağın desteğiyle Skoda’nın uzun vadeli rekabet gücünü sürdürebileceği hızla ortaya çıktı. İlgilenen çeşitli taraflarla yoğun görüşmelerin ardından, Skoda 1991 baharında Volkswagen Grubu’nun bir üyesi oldu. Eski doğu bloğunda tasarlanan modern özelliklere sahip birkaç binek otomobilinden biri olan Skoda Favorit, Volkswagen’in işin içine girmesinden sonra bile mükemmel bir platform olarak kendini kanıtlayacaktı. 

Favorit düzenli olarak modern teknoloji, görünüm ve kalite konusunda yükseltmeler geçirdi. İlk estetik değişiklik 1991 yılında asimetrik olarak monte edilmiş logonun radyatör ızgarasının ortasına taşınmasıyla gerçekleştirildi ve piyasa sürüldü. Ocak 1993’teki büyük revizyon, Skoda Favorit Kompakt modeline 548 yeni özellik getirecekti. 

Art arda yapılan değişiklikler sayesinde, Favorit serisi müşterilerin güvenlik, konfor ve tasarımla ilgili artan gereksinimlerine sürekli olarak ayak uydurdu. Bu durum, Favorit ailesinin zorlu pazarlarda devam eden başarısını sağlama alacaktı: Örneğin Almanya’da satışlar 1990 ile 1991 yılları arasında neredeyse ikiye katlandı. Skoda Favorit ve Forman Station sürümlerinin satışları Sport Line, Black Line, Marathon ve Excellent gibi özel sürümlerin piyasaya sürülmesiyle daha da arttı. Sadece Ağustos 1987 ile Eylül 1994 arasında 783.168 Skoda Favorit üretildi. FORMAN Estate ve PICK-UP modeli gibi ticari araç türevleri ile beraber, Skoda Felicia ve Felicia Combi bayrağı devralmadan önce bu modelden toplam 1.077.126 araç üretildi.

Motor Sporlarında Skoda Favorit – Dünya Kupasına Kadar Varan Bir Başarı Örneği 

Yeni Favorit ile Skoda, 1989’un sonunda Dünya Ralli Şampiyonası’na girdi ve markanın arkadan itişli modellerinin başarılarının gölgesinde kalmayan bir performans gösterdi. 1990’da Skoda Favorit ilk olarak Dünya Şampiyonası, Avrupa Şampiyonası ve Çekoslovakya Ralli Şampiyonası’nda çeşitli rallilere katıldı. Daha sonra Skoda yavaş yavaş motor sporları organizasyonlarına katılımını artırdı ve 1994 yılında Favorit, tüm Dünya Kupası yarışlarını ilk kez tamamladı. Favorit, dünyanın en ünlü rallisi olan Monte Carlo Rallisi’nde en büyük başarısını elde etti. Son derece deneyimli ikili Pavel Sibera / Petr Gross, 1991 ile 1994 yılları arasında arka arkaya dört kez Favorit 136L ile sınıflarında birinci oldular. Skoda Favorit, FIA Dünya Kupası Formula 2’de şampiyonluğu kazandı.

Bir çok sürücünün anılarında yer etmeyi başaran Favorit modeli bugün bile Skoda için modern tarihinde önemli bir dönüm noktası olarak anılmaya devam ediyor.

Diğer Otomobil Hikayelerimiz’i okumak için buraya tıklayın.