Çarpık Bacak Skoda’nın Hikayesi

ürk nakliyesinde emeği geçen Skoda Kamyonetleri; “V” teker veya birçok futbolcunun ve kadının korkulu rüyası olan lakabı ile “Skoda Bacak”.

Skoda Müzesi’ni gezerken Türk otomotiv tarihiyle alakalı bir bilgi öğrendim. Hiç de orada öğrenmeyi beklemiyordum açıkçası yalan yok:)

Kamyoneti görünce “bizim çarpık bacak” diye kendimce gülümsedim. Bilmeden sahiplenmiştim. Sonra bilgi fişini okuyunca bu modelin Türkiye’de “birleştirildiğini” öğrendim. Evet, bu kamyonet Türkiye’nin montaj sanayisinin bir ürünüydü. O an hemen Google’da kısa bir araştırma yaptım. Türkiye’ye dönünce de bu modelin hikayesini merak edip araştırdım.

Asıl adı “Skoda 1200” olup ilk olarak 1951 senesinde otomobil olarak üretilmiş. Aynı şasi üzerine arka koltuklar çıkarılarak kamyonet görüntüsü verilmiş. Bu da “Skoda 1202” olarak piyasaya sürülmüş. Skoda kamyonetlerin ilk versiyonu böyle ortaya çıkmış. Fotoğraflarda mevcut.

Aynı model 70’lerin ortalarında revize edilerek bizim bildiğimiz haline; kurbanlık taşıyan, kavun karpuz yüklenen, esnafın yükünü çeken o modele dönüştürülmüş.

İstanbul Kartal’daki fabrikasında Jawa motor montajı yapan Türk şirketi Çelik Montaj; Çekoslovakya’dan gelen şasi ve motor üzerine köşeli sac gövdeler monte etmiş. Sonuç; önden motorlu, arkadan çekişli, tek kabin, iki koltuklu bir hafif ticari. 3 kişilik yatak kadar motor kaputunda fındık kadar 1.3L motor. Orijinalinde el freni de yok. Orijinalinden de daha geniş.

Tekerleri pozitif kamber açılıdır. Üzerine yük bindikçe bu pozitif kamber sıfıra döner. Eğer bu durumu unutur da kamyoneti hızlı kaldırmak isterseniz hemen aks keser.
Vitesleri standart düzende değildi. 3. vitesin yerinde 1, 4’ün yerinde ise 2. vites bulunur.

Soğuk iklim için üretildiğinden Türkiye şartlarında çabuk hararet yapar. Radyatörü büyütmek, büyük fan takmak gibi çareler bulunmuş. Ne kadar işe yaramış bilmiyorum.

Bunun diğer lakabı da Dallas diye anlıyorum. Neden bu adı vermişler işte bunu bilmiyorum. Müzede de Dallas yazısını silmemişler. Şu an sarı sitede 3 tane klasik ilanı var. Trafikte de en son ne zaman gördüğümü hiç hatırlamıyorum.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Arabagen (@arabagencom)’in paylaştığı bir gönderi