Renault Twingo Fotoğrafları ve Hikayesi

Renault Twingo. Renault’nun beşi bir yerde otomobili; klima, sunroof, ekonomik, modern ve ucuz (zamanında ucuzdu). Tam bir genç otomobiliydi. Renault Twingo fotoğrafları da en aşağıda.

Renault 4’ü bir minivan modeliyle değiştirme amacıyla Renault Baş Tasarımcısı Patrick Le Quément tarafından tasarlandı. Şu ana kadar 3 nesil olarak üretildi. Yazımızın konusu Twingo 1.

Pörtlek farları, boyutuna göre süper geniş iç mekanıyla dikkat çekiyordu. Sunroofu ve koca kapılarındaki camları açınca cabrio hissi uyandırırdı.

Twingo’nun çıktığı yıllarda; ekonomik küçük silindir hacimli otomobil furyası daha çok yeni başlıyordu. Bu model aynı zamanda Patrick Le Quement’in büyük bir başarısıdır. 

Renault yönetimi bu modelin başarıya ulaşacağına inanmıyordu ve üretimine bir türlü onay vermiyordu. Twingo, Renault’nun 3.5 metre uzunluk altındaki “supermini” kategorisindeki ilk tek hacimli (monospace) modeli olacaktı.

İç kısımda fonksyonellik adına birçok yenilik bulunuyordu. En önemlisi arka koltukların bir ray üzerine yerleştirilmesiydi. Renault Espace’ta da kullanılan bu sistem sayesinde, bagajın boş olduğu zamanlarda koltuk arkaya itilerek arka sırada, orta sınıf bir otomobil kadar diz mesafesine sahip olunuyordu. 

Koltukları öne çektiğinizde de, büyük bir bagaj hacmi ortaya çıkıyordu. 

Aynı zamanda bu koltuk öne doğru katlanarak eşya taşınacak duruma da getiriliyordu.

Renault yönetiminin düşüncesinin aksine Twingo; büyük başarıya ulaştı. “twingomania” akımı doğdu.

Renault konulu diğer yazılarımız için buraya tıklayın: https://www.arabagen.com/?s=renault

1998 yılında kapsamlı bir makyaj geçirdi. Yenilikler; dışta, şeffaf camlı farın içinde, birleştirilen sinyal, ön tampon, arka optik grubu kapsıyordu. 

İçte ise bazı malzemelerin kalitesi arttırıldı ve koltuklar ve kumanda düğmelerinin renkleri değiştirildi. Aynı zamanda güvenlik adına da değişiklikler gördü.

Twingo 1; Türkiye’deki reklama göre salon, yatak odası ve teras olabilen mucize bir otomobildir. Sunroof dedik ama aklınıza açılan cam tavan gelmesin. Kanvas bir tavana sahipti bu otomobil.

Twingo 3; arkadan motorlu ve arkadan itiştir. Twingo 3; Daimler ile Renault’nun ortak ürüdürü. 3. nesil Smart Fortwo ve 2. nesil Smart Forfour ile beraber geliştirilmiştir. 

Twingo 1 kullanım değeri ve işlevsellik üzerine üretilirken, son versiyon arkadan motor, arkadan çekiş, iki aksta da bağımsız süspansiyon, aksları mümkün olduğunca uçlara yerleştirerek elde edilen sınıfının üzerinde bir aks aralığı ile sürüş eğlencesine yürümüştür.

Renault Twingo 1 kullanan takipçimiz varsa yorumlarınızı merak ediyoruz 🙂

Renault Twingo iç görünüm

Renault Twingo
Renault Twingo’nun reklam fotoğrafları da bi’ acayipti.
Renault Twingo
Twingo reklam fotoğraflarında herkes aşırı mutlu 😀
Renault Twingo
Renault Twingo’nun mutlulukla bir ilgisi olabilir mi?
Renault Twingo
Renault Twingo sahibiyim nasıl mutluyum aha aha
Renault Twingo
Spotif hanımlar da tercih ediyormuş.

Renault Twingo
Renault Twingo’nun sunroof’u vardı ama bildiğiniz cam tavan veya açılır bir perdesi yoktu. Kanvas bir tavanı vardı.