Nissan Pathfinder Hikayesi

Bir nesil bu aracı halen Yusuf Miroğlu’nun aracı olarak tanıyor. Hatta 1998 modeli Miroğlu Kasa veya Deli Yürek Kasa olarak da anılır.

Yusuf Miroğlu, makyajlı kasası çıkınca dizide onu da kullanmıştı. Zaten Nissan (veya Bostancıoğlu bayisi – tam emin değilim) bu dizinin (ve filmin) sponsorlarından birisiydi. Pathfinder dışında kırmızı Primera da sık sık boy gösteriyordu. Araç içindeki telefon kitiyle olan sahneler bugünlerde izleyince nostalji gibi geliyor.

Pathfinder; ABD dışındaki ülkelerde 4 çekeri popüler hale getiren araçlardan biri. Arabistan yarımadasının hatta bütün körfez ülkelerinin resmi aracı da diyebiliriz.

Popüler kültürdeki yerinden sonra gelelim geçmişine.

1987’den bu yana piyasada. Avrupa pazarlarında Terrano, ABD’de ise Pathfinder. En düşük 2.4L motor seçeneğine sahip. Zaten son neslinin tek motor seçeneği var: 3.5L V6 benzin.

Piyasaya çıktığında türünün ilk örneğiydi. Bir kamyonet platformu üzerine inşa edilen ve aile aracı fikri düşünülerek tasarlanan bir SUV’du. Kısa sürede piyasadaki en popüler aile SUV’larından biri haline geldi.

Nissan ürün gamında X-Terra ile Patrol arasında yer alır.

Son fotoğraflar ekşisözlük’ten chuvak’ın otomobili. Yorumu ise şöyle:

2016 modelini 0 aldım. Tam bir canavardır. 6 seneyi deviriyoruz beraber. 249 bg 3.5 motor ile benzini içer ama tek dezavantajı bu. Kar yağmur çamur toprak demez ezer geçer. İçi çok ferahtır arka koltukta kendini kral hissedersin. Bagajında neler taşıdım bir ben bilirim çok geniştir. Sunroof iyice ferahlatır. Ön arka koltuk ısıtmaları 2. kademeye alınırsa bir taraflarınızı yakar. Araba çok sağlamdır. Kolay kolay eğilmez bükülmez kasası. Kısaca evladiyelik arabadır. Bir kere sigortaların yanıp bütün ışıkları iptal etmesi dışında hiçbir sorun çıkarmadı kaç senedir. Ama senede iki kere servise götürürüm yağını suyunu eksik etmem iyi bakarım.

Bu otomobille ilgili anınız varsa okumak isteriz. İnternette detaylı bilgi bulamadık.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Arabagen (@arabagencom)’in paylaştığı bir gönderi