Honda’nın bir başka deneyi: CR-X SiR

1983’te birkaç süsleme ile desteklenmiş bir Honda Civic’ten az daha fazlası olarak başlamış bir modelden, 1989’da SiR modelinin piyasaya sürülmesiyle dönüştüğü VTEC destekli inovatif otomobile kadar Honda CR-X, şirketin en parlak otomobillerinden birisiydi. Öyle ki, çok daha güçlü birçok otomobilin sürücülerini yollarda şaşırtabilecek kapasitede.

1989 Honda CR-X SiR
1989 Honda CR-X SiR

Model adı “Civic Renaissance Experimental” baş harflerinin kısaltması olan Honda CR-X, 1983-1991 yılları arasında üretildi. Daha sonra CR-X adı, mümkünse hepten unutulması daha hayırlı olacak CR-X del Sol modelinde kullanıldı. 

1989 Honda CR-X SiR
1989 Honda CR-X SiR

Honda’nın adı eğer bu modelden yara almadan kendini kurtarabildi ise, bu CR-X SiR sayesindedir denilebilir. 1989 ile 1991 arasında üretilen bu araç, VTEC özellikli ilk motor olarak bilinen efsanevi B16A ile donatılmıştı. Bilmeyenler için VTEC, motorun değişken silindir sübabı zamanlamasına sahip olduğu anlamına gelir. Bu da düşük devirlerde daha iyi verimlilik ve yüksek devirlerde daha iyi performans anlamına gelir.

B16A’nın VTEC özelliği 5500 devir civarında başlar ve motoru 8000 devir sınır çizgisine kadar sekmeden destekler. Atmosferik 1.6 litrelik bu motor ünitesi günümüzün düşük devirli turbo motor dünyasında gözle görülemeyecek kadar yüksek sayılabilecek 7.600 devirde 160 beygiri hizmete sunabilir. 

1989 Honda CR-X SiR
1989 Honda CR-X SiR

CR-X sadece 970 kg çektiği için, günümüzün 165 beygir gücündeki Fiat 595 Abarth’tan daha hızlı şekilde , yani sadece 7,2 saniyede 100 km/saat hıza çıkabilmesi ayrıca kayda değer. 

Hepsinden öte, Honda bu harika küçük hatchback’i bir bilim-kurgu filmi için tasarlamış gibidir sanki. Arka tarafının harika Kammback şekli ve cam bagaj kapağı, otomobilin fütüristik stiline stil katar.

Ne yazık ki, CR-X SiR yalnızca Japonya’da üretildi. Ayrıca ithal etmek isteseniz bile bulması çok zor. Birçok ödülün de sahibi olan bu otomobili sürme şansına erişebilirseniz, sizden iyisi yok.

Honda CR-X Del Sol'u hiç görmemiş gibi yapıyoruz, tamam mı?
Honda CR-X Del Sol’u hiç görmemiş gibi yapıyoruz, tamam mı?