Gerçekten Hızlı ve Havalı 4 Performans Otomobili Yıldönümü Modeli

Otomotiv dünyasında değişmeyen bir şey varsa, o da performans otomobillerinin hayal kırıklığı yaratan yıldönümü modellerinin varlığıdır. Genellikle pazarlama departmanı tarafından öylesine piyasaya salınan bu kutlama modelleri, genellikle arttırılmış motor gücü gibi önemli konularda hiçbir değişiklik sunmazlar. Değişik bir renk seçeneği veya bir çıkartma paketi ya da otomobil şanslıysa gösterge panosuna kondurulmuş bir marka amblemi gibi heyecan vermeyen özellikler ile çıkar bu tip modeller.

Bununla birlikte, kurumsal ataleti aşmaya başaran ve satın almaya değer, modele belli bir heyecan katmayı başarmış birkaç önemli istisna var. Sadece kar oranından daha fazlasını artırmaya odaklandıkları için, işte karşınızda şimdiye kadar yapılmış en iyi yıldönümü araçları. Evet araçları. Çünkü aralarında bir kamyon da var.

30. Yıldönümü İçin 1997 Chevrolet Camaro LT4 SS

Dördüncü nesil Chevrolet Camaro, Z28 modelindeki güçlü 5.7 litrelik LT1 V8 motoru sayesinde doksanlarda Mustang’e rakip olabildi. Yeni Camaro’dan beş yıl sonra Chevrolet, 30. Yıldönümü modeli LT4 SS ile çıtayı daha da yükseltecekti.

Camaro’nun bu bu yıldönümü sürümünü -beyaz boyası ve turuncu çift şeritlerini saymazsak- benzersiz kılan, LT4 motoruydu. 330 beygir gücü ve 460 nm tork sahibi motor, standart Z28 modellerinde bulunan 285 beygir gücüne göre önemli bir artış sağladı. Ayrıca 5.7 litrenin yerini alan  ve Corvette Grand Sport’tan ödünç alınmış motor, 106 adet LT4’ün her birine takılmadan önce SLP Engineering şirketinin elinden geçiyor ve modele göre özellikleri tek tek ince ince ayarlanıyordu.

30. Yıl Dönümü Chevrolet Camaro LT4 SS, bu modele özel üretilmiş motoruna ek olarak (Saatte 100 km hıza sadece 4,9 saniyede ulaşabiliyor) yükseltilmiş Bilstein süspansiyonları, sınırlı kaymalı diferansiyeli, daha hafif bir tahrik mili ve daha yüksek sesli bir egzoz ile geldi. Üstüne üstlük daha da üst seviye bir süspansiyon paketi seçeneği de vardı.

2015 Ford Mustang 50. Yıldönümü Sürümü

Ford, Camaro’nun LT4 destekli modeli ile rekabet edebilecek bir yıldönümü modeli Mustang’i yapmak için daha uzun süre uğraşabilirdi, ancak beklemeye değerdi. 2015, 50. Yıldönümü Özel Sürüm Mustang GT Coupe ile başlayan ve bir çok hız destekleyici özellikle cömert bir şekilde donatılmış modellerin yılı oldu.

Yeni Mustang, otomobilin altıncı nesil versiyonunun ilk yılının sonunda piyasadaydı ve GT’nin normal modeldeki 420 beygirini 435 beygire gücüne ve 528 nm tork değerini 542 nm’ye çıkarıyordu. Yıldönümü sürümü ayrıca standart donanım olarak önde altı pistonlu Brembo frenleri, daha iyi yol tutuşlu yarış lastikleri ve daha büyük 19 inç jant özellliklerini de içeriyordu.

Kozmetik  değişiklikler arka camlardaki kısmi panjurlar ile başlıyordu. Yalnızca 50. Yıla özel renkler olarak Wimbledon Beyazı veya Kona Mavisi seçeneklerine bir dizi iç mekan lüksü ve tabii ki aracın her yerine konmuş özel rozetler ve logolar da eşlik ediyordu. Bir başka şıklık ise orijinal Mustang’in ilk üretim yılını hatırlatmak için bu yıldönümü modelinden sadece 1.964 örnek üretilmesiydi.

2013 Chevrolet Corvette 427 60. Yıldönümü Sürümü

2013 Chevrolet Corvette 427 60. Yıldönümü Sürümü, General Motors’un yaptıkları arasında daha çılgın sayılabilecek modellerinden biri. Chevrolet performans kısımlarını ince bir zevkle ele alarak C6 Corvette’in üstü açılabilen versiyonunu aldı ve yine kendine ait Z06 modelinin 7.0 litrelik ve 427 kübik inç hacimli motorunu taktı. Motorundan başka Z06’nın karbon fiber gövde geliştirmelerinin çoğu da bu yıldönümü modeline eklenmişti.

505 beygir gücüne ve 637 nm torka sahip bir üstü açılır Corvette, hangi açıdan bakarsanız bakın sürüş tecrübesi olarak kesinlikle çok eğlenceli bir model. Çelik şasisine rağmen (Z06’nın alüminyum tasarımı yerine), bu otomobil yüksek performanslı Coupe’den sadece 68 kilo daha ağırdı. 

3.8 saniyelik 0-100 km süresi ve manyetik kontrollü ayarlanabilir süspansiyonu ile 60. Yıldönümü 427 Corvette sürümü , Chevrolet’nin klasik spor otomobilinin açık arayla şimdiye kadarki en iyi doğum günü kutlama sürümüydü.

2015 Lotus Elise 20. Yıldönümü Modeli

Otomobil tarihinin en hafif, gaz pedalına en hızlı tepki veren spor arabalarından birini nasıl daha da geliştirirsiniz? Tabiki ağırlığını daha da azaltarak. 2015 Lotus Elise 20. Yıldönümü sürümü Elise S’in güçlü, süper şarjlı, 1.8 litrelik dört silindirli motorunu daha da geliştirmişti. Ama buna ek olarak, Lotus halihazırda zaten hafif olan bu modelin ağırlığı bu sürümde bir şekilde 10 kg daha da azaltmayı başardı.

Bütün bu iyileştirmelerin sonucu, saatte 233 km hız yapabilen 217 beygir gücünde bir pist canavarıydı. 250 nm torka eşlik eden dört renk seçeneği ile diğer araç sahiplerini renkten renge sokabilecek bu model, kesinlikle sahibinin yüzünü güldürebilecek özelliklere sahip.

2018 Land Rover Defender 70. Yıldönümü Sürümü

Normalde kimse Land Rover Defender arazi SUV’unu bir performans aracı olarak nitelendirmez. Ancak retro temalı bir paketteki yüksek beygir kapasitesiyle bu 70. Yıl dönümü sürümünden anlaşılacağı üzere, bu durum 4×4 üreticisi olarak bilinen İngiliz markanın güçlü bir model piyasaya çıkartmasına engel oluşturmadı.

Her 70. Yıl Dönümü sürümü Defender, 400 beygir gücü ve 522 nm tork sağlayan 5.0 litrelik bir V8 motoru ile donatılmıştı. Motorun gücü, bu ağır SUV’u sadece 5,6 saniyede 100 km/saat hıza çıkarmak için fazlasıyla yeterliydi. Eğer daha da cesursanız ve dayanabilirseniz bu motor 170 km/saat hıza kadar sizi çıkarabilirdi. Ki bu aerodinamik özellikleri pek de düşünülmemiş çelik bir kutudan ibaret olan bir araç için oldukça heyecan verici bir yolculuk demek. Bu “spor kamyonu”  gerektiğinde motor torkunun yüzde 90’ını ön veya arka takımlara kaydırabilen dört tekerlekten çekiş sistemine de sahipti. Ayrıca daha büyük frenlerinin haricinde sürücü kısmındaki iki Recaro koltuğa ve çok noktalı yarış otomobili emniyet kemerine sahipti.