Fiat Tempra’nın Hikayesi

Şu an 30 yaş civarında olup da bu otomobille anısı olmayan kimse yoktur diye düşünüyorum. Doksanlı yıllardan hangi otomobil aklında kaldı diye sorsalar, Tempra da sayacağım modellerden olur (Sahi, sizin hangi otomobiller aklınızda kaldı?).

Tofaş’ın ürettiği otomobiller hakkında bilgi toplamak gerçekten zor. İnternetteki kaynaklardan edindiğim bilgileri özetlemeye çalıştım. Buyrun Tempra’nın hikayesine ⬇️

Fiat 1990-1998 arasında İtalya Lazio’da, Tofaş ise 1992-1999 arasında Bursa’da üretmiş. Tofaş’ın ürettiği 112.218 adet Tempra’nın 40 bini ihraç edilmiş.

Fiat Regata’nın yerini alması üzere tasarlanmış. Tempra, Tip Üç platformunu Lancia Dedra ve Alfa Romeo 155 ile paylaşıyordu.

Şubat 1990’da Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılmış. Tempra SW ise iki ay sonra Torino’da ortaya çıkmış.

Tempra 2.0 ie 16v 148 HP en güçlü modeliydi. 2.0 ie 8v ile tek farklı sadece silindir kapağıydı.
Bu model üretildiği yıla göre oldukça zengin bir donanıma sahipti. ABS, sürücü hava yastığı, immobilizer, otomatik klima, kapı içi çelik bar, arka cam sileceği ve rezistansı, arka cam güneş perdeleri, arka kafalıklar, elektrikli camlar, far yıkama, özel takviyeli ana şasi… kalabalık Türk ailesinin bir otomobilde isteyeceği her şey mevcuttu.

Tofaş’ın ürettiği “SX A” ve en dolusu “SX AK” versiyonları da mevcut. Türk üretimi 16 valfli Tempra, Avrupa’nın geri kalanında satılmadı.

Tempra’nın alamet-i farikası dijital göstergesiydi. Kuş serisine, R12’ye alışık olan Türk tüketicisine çok acayip gelmişti. Sürtünme katsayısı 0.28’dir.

Reklam filmlerinden de anlayacağınız üzere hemen herkese uygun donanım seviyeleri ve motor çeşitleriyle satılmıştı. Ancak Türkiye’ye gelmeyen “Selectra” modeli CVT otomatik vitesli, sadece 2 koltuklu hafif ticari versiyonu “Marengo” ve 4×4 modelleri de vardı.

Dünya ile benzer tarihlerde Türkiye’de de satışa çıkmıştı. Türkiye’deki Tempraların bir kısmı Türk bir kısmı da İtalyan üretim. Saçların galvanizli olması da paslanmanın önüne geçiyor.

Hakkında bir şehir efsanesi var: belirli bir hızı aştığınızda kadranda kuru kafa resmi çıkıyormuş.

Bu otomobille anılarınız varsa okumak isteriz. Başlığa da ekleme yapalım: *Türkiye’de*

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Arabagen (@arabagencom)’in paylaştığı bir gönderi