Ferrari ve Porsche logolarının ortak noktası nedir?

Ferrari ve Porsche logosu ortak bir öğe taşıyor: At. Her iki markanın da logosunda bulunan şahlanan at, aslında aynıdır. ??

Porsche; logosundaki at figürünü, markanın ortaya çıktığı Stuttgart şehrinin armasından alır.

Ferrari’nin bu at figürünü kullanma hikayesi de bir ricaya dayanıyor.

1923 yılında Enzo Ferrari, İtalya’nın Ravenna şehrinde o zamanlar bulunan Savio yarış pistinde bir yarış kazanır. Bunun ardından, Kont ünvanına sahip Baracca ailesi, Ferrari ile tanışmak ister. Bu ailenin bir de oğlu var; Francesco Baracca. 1. Dünya Savaşı’nda savaş uçağı pilotu olarak görev yapmış. Aynı savaşta da hayatını kaybetmiş.

Bunu da beğenebilirsiniz: Efsane olmuş 5 komik otomobil satış ilanı

Francesco Baracca. 1. Dünya Savaşı'nda savaş uçağı pilotu olarak görev yapmış
Francesco Baracca. 1. Dünya Savaşı’nda savaş uçağı pilotu olarak görev yapmış.

Ferrari, Kont Enrico Baracca ve Kontes Paolina Baracca ile bir yemekte tanışma şerefine nail oluyor. Sohbet sohbeti açıyor, ailenin Kontes ünvanlı hanımı Paolina Baracca diyor ki “Enzo, biliyorsun bizim oğlan savaş pilotuydu. Uçağının yanında da şahlanan at figürü vardı, sana şans getirsin diye bu figürü yarıştığın otomobillere yerleştirsene”. Enzo Bey de diyor “Hay hay”. Sonuçta Kontes istemiş, kırmak olmaz. Enzo Ferrari o dönem henüz Alfa Romeo otomobiller ile yarışıyor.

Biraz da teknik: Rot balans bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Enzo Ferrari o dönem Alfa Romeo marka otomobiller ile yarışıyor.
Enzo Ferrari o dönem Alfa Romeo marka otomobiller ile yarışıyor.

Uçağın üzerindeki at figürü orijinalinde de siyah, arka plandaki sarı renk ise Enzo Ferrari’nin memleketi Modena’nın rengi olan Kanarya Sarısı (Anadol STC-16’deki sarı renge de Alanya Sarısı adı verilmişti, kadere bak).
Hatta Baracca kullandığı uçağa bu at figürünü ilk yerleştirdiğinde rengi kırmızıymış. Ancak Baracca savaşta girdiği bir hava çatışmasında hayatını kaybedince aynı filoda uçtuğu diğer pilotlar onun anısına bu at figürünü siyaha boyamışlar.

Hayırlı evlat: Nijeryalı İşadamı Babasını BMW X6 ile GÖMDÜ

Peki, şahlanan at gerçekten şans getirsin diye mi çizildi?

Hayır. Baracca savaştayken Stuttgartlı bir pilotun uçağını düşürdüğü için “zafer tescili (kill mark)” olarak Stuttgart armasında bulunan şahlanan at figürünü uçağının yanına çizmiştir. Ferrari ve Porsche logosu bu sayede ortak bir noktaya sahip olmuştur.

Yani kısaca bir “neredeeen nereye” hikayesi.

Okuduğunuz için teşekkürler, bir başka hikayede görüşmek üzere.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Arabagen (@arabagencom)