Direksiyon yerine joystick ile kumanda edilen Mercedes F200

Mercedes-Benz’in 1998 SL-Class konsept modelinde joystick kontrol sistemini test ettiğini biliyor muydunuz? Bu konsepte Mercedes F200 Imagination adı verilmişti.

394 beygir gücünde V-12 bir motor, direksiyon simidi veya pedal kontorlü olmadan hem de? Evet, ne harika bir fikir değil mi? 

Mercedes F200 Imagination
Tasarım fena değil ama fikir…

Mercedes’teki üst akıl, “Mercedes F200 Imagination” konseptini ilk ortaya attığında, bu geleneksel kontroller yerine iki kumanda kolu bulunan modelin olağanüstü dahiyane bir fikir olduğunu düşünmüş olmalı. Ancak sadece iki yıl sonra, bu yeni yönetim teknolojisi için test alanı olarak kullanmak üzere tam işlevli bir kumanda kolu kontrol sistemine dönüştüğü 1998 Mercedes SL-Serisi ile bu hayaller biraz daha gerçek oldu.

Sürtünme sayısını düşüreceğiz derken üretilmeyen konsept: Mercedes-Benz Auto 2000

Mercedes F200 Imagination
Direksiyon yok. Pedallar yok. Bunların yerine kollar var.

 

 

 

 

 

 

 

 


Yan kontroller olarak adlandırılan iki kumanda kolu sürücünün her iki yanına konumlandırılmıştı. Mercedes bu kolları onları video oyun kumandalarına ve daha çekici olması için (muhtemelen) jet uçağı kumandalarına benzetiyordu.

Sadece kollar yeterli mi? Mercedes F200 Imagination nerden çıktı?

Teknik olarak, tek kumanda koluyla, her iki kumanda koluyla, ya da sürücünün istediği bir kol ile kullanım mümkündü. Kablolu sistem, sürücünün kolu ileri itmesi ileri gidiyor,  geri çekmesi ile fren yapıyor ve kolu sağa sola oynatınca da aracı sağa sola çeviriyordu. Bu iki kollu kurulum, yan yolcu koltuğunda otururken bile Mercedes F200’ü sürmeyi mümkün kılıyordu. Direksiyon yok, gaz-fren-debriyaj pedalları hiç yok.

Mercedes F200 Imagination
Cam tavan ve açık renk iç döşeme. Nasıl da ferah. Dikiz aynası yerine arka tampondaki kameraya bağlı bir ekran var.

Mercedes’in resmi açıklamasında, “Yan kol kontrollü R129, Mercedes-Benz’de direksiyon simidi ve pedallar olmadan sürüş teknolojisi üzerine yıllarca süren araştırmaların tamamen operasyonel bir sonucudur” diyor. “Elektronik olarak kontrol edilen SL gibi projeler, sürekli yenilik arzusunun bir ifadesidir. Daimler’in son teknoloji bir taşıma sistemi olarak otomobilin sürekli olarak geliştirilmesinin sorumluluğunu üstlendiğinin kanıtıdır.”

Diğer Mercedes-Benz yazılarımıza göz atın.

Mercedes F200 Imagination konsepti aslında hepten temelsiz değil.

Mercedes F200’deki yeni sistem, direksiyon simidi ve pedallar gibi, iç mekanın içinde ve dışında pek çok parçayı ortadan kaldırıyordu. İç mekanda ortaya çıkan bu yeni boş alanı mühendisler bir bilgisayar eklemek için kullanmışlardı. Ayrıca sürücünün hangi elini kullandığına bağlı olarak yönlendirme kollarını yeniden düzenlemek mümkündü.

Bu çift taraflı kontrol kolları özelliğinin işe yarayabileceği durumlardan biri polis çevirmeleri  olabilir mesela. Eğer sürücü ceza alabilecek bir durum içinde ise, yan koltuktaki yolcu çok rahat bir şekilde sürücünün kendisi olduğunu iddia ederek durumu kurtarabilir.

Mercedes F200 Imagination
Göstergeler de biraz uçakları andırmıyor değil.

Ancak Mercedes’in döneminde yaptığı basın açıklamasına baktığımızda ise Mercedes F200 konseptinin başka faydalara da değindiğini görebiliriz:

“Kumanda kolu sistemi, örneğin iç mekan içinde olumlu sonuçlar doğuran teknik bir çözümdür. Direksiyon simidi ve pedal olmadığında, yolcular daha fazla alana ve dolayısıyla daha fazla konfora sahip olur. Aynı zamanda  ortaya çıkan kokpit ve ayak boşluğu tamamen farklı tasarlanabileceği için güvenliğin arttırılabilmesine de hizmet edebilir.”

Mercedes F200 Imagination
Bagaj kapağı sadece böyle yukarı doğru açılıyor bu konseptte. Yükleme ve indirme işlemleri kolaylaşsın diye stop lambaları arasındaki boşluğu fark edebilirsiniz.

Mercedes F200 Imagination konsepti, elektronik sistemlerin sağladığı tam olarak birbirine bağlanmış ağ yapısını temsil ediyor. Bunun bir sonucu, gelişmiş sürüş dinamikleri kontrolüdür. Aracın elektronik donanımı, sürücünün komutlarını belirli bir sürüş durumuna yönelik talepler olarak tanır: Hızlanma, frenleme, yönlendirme, geri gitme ve komutlara en iyi ve en güvenli şekilde nasıl uyulacağına anında karar verme. “

Gelgelelim insanlar (insanlar derken Mercedes müşterilerini kastediyoruz) yan kollarını hikmetini anlayamamış gibi gözüküyor. Hiçbir iyi fikir cezasız kalmaz.

Tüm konsept otomobiller yazılarımızı okuyun.