Buram Buram Nostalji Kokan Mercedes-Benz W140 Resmi Tanıtım Videosu (Dönemin Asansör Müziğiyle)

Mercedes-Benz W140, Alman otomotiv şirketi Mercedes-Benz tarafından 1991-1998 yılları arasında üretilen ve markanın amiral gemisi olmuş bir araç serisidir. 

W140 Mercedes-Benz S-Klass dönemine göre “fazla teknolojik” birçok özelliğe sahipti. Zaten o dönem çıktığında lüks ve konfor tanımı olmuştu.

Bu videoda bizim en çok dikkatimizi çeken özellikler:

  • Geri vitese takınca bagajın köşelerinden çıkan antenler. “Manda kasa” olduğu için geri geri park ederken bu antenler sürücüye otomobilin nerede bittiği konusunda referans noktası oluşturuyor.
  • Bagaj kapağını açmak için çıkan yardımcı parça
  • Elektrikli koltuk ayarını değiştirirken emniyet kemeri yükseklik ayarının da değişmesi. Bu özelliklerden çok daha fazlasını bu otomobil barındırıyordu.

W140 aynı zamanda Prenses Diana’nın hayatını kaybettiği kazanın ve Susurluk Kazası’nın da başrol oyuncusudur. Ülkemizde *Çatlı Kasa* veya *Susurluk mersosu* diye de bilinir. W140 geliştirilirken 1 milyar dolardan daha fazla bir bütçe harcanmıştır.

Direksiyon yerine joystick ile kumanda edilen Mercedes F200

Mercedes-Benz, Nisan 1991’de satış lansmanı ile Mart 1991’de Cenevre Otomobil Fuarı’nda ve Ağustos 1991’de Kuzey Amerika lansmanı ile W140-S serisinin tanıtımını yaparak aracın tanıtımına başladı. S-Serisi’nin her yeni neslinde olduğu gibi, bu seride de teknoloji ve keyif arttırıcı konfor konusunda da bol miktarda yenilik sundu Mercedes-Benz. Bu yenilikler sonradan zamanla daha küçük C-Serisi ve E-Serisi modellere de aktarıldı.

Geleceğin çok farklı bir tahmini: Mercedes-Benz Auto 2000

Önceki S-Serisi nesillerinde olduğu gibi, W140, iki dingil mesafesi uzunluğu ile ve iki gövde stilinde mevcuttu. Ancak Mercedes-Benz 1994 yılından itibaren geçerli olmak üzere 1993 yılında kurumsal çapta bir isimlendirme değişikliğine gitti. Standart dingil mesafeli model, SE modeli, uzun dingil mesafeli model, SEL modeli, coupé versiyonu ve SEC modellerin hepsi birden yeniden adlandırıldı. 

Bu modeller dingil mesafesi uzunluğu, gövde stilinden veya yakıt tipinden bağımsız olarak yalnızca S isimlendirmesini aldı. Yakıt tipi konusunda bagaj kısmının sağ tarafına eklenen bir TURBO DIESEL etiketi ise dizel motorun varlığının tek görsel ipucu oldu. 

Mercedes-Benz W126 S-Serisi 40 Yaşında

1996 yılında ise S-Serisi coupé, CL-Serisi olarak yeniden adlandırıldı ve farklı bir model yelpazesi olarak diğerlerinden ayrıldı.

W140 serisi, Galler Prensesi Diana’nın 1997’de Paris tünelinde karıştığı bir trafik kazasında hayatını kaybetmesiyle de gündem olmuştu.

Sekiz yıllık bir üretim süresinin ardından W140 serisi S-Sınıfı yerini, 1998’de W220 S-Sınıfı sedan ve C215 CL-Sınıfı coupé aldı.

BMW X1 mi yoksa Mercedes-Benz GLA 250 mi? Günlük Kullanım İçin Hangisi Daha İyi?

Mercedes-Benz, W140 serisinden 432.732 adet araç (406.710 adet sedan ve 26.022 adet coupé) üretti.

Bu tanıtım videosunda ise Mercedes-Benz; W140 modelinin yeni özellikleri dönemin normlarına uygun olarak anlatıyor.