Audi S2: Audi 80’nin vârisi.

Porsche tarafından üretilmiş Audi RS2, pek çok açıdan Audi 80’in devamıdır ve ününü hak eden bir modeldir. Bununla birlikte popülaritesi başka bir şeye de sebep olmuştur: Daha karanlıkta kalmış ve dolayısıyla daha uygun fiyatlıdır. Hızlı ve eski Audi modeli ararken de kimsenin aklına gelmez bu model niyeyse?

Audi S2 1991 yılında piyasaya sürüldü. Audi Quattro’nun yerini almıştı. Quattro’dan alınan ve geliştirilen boylamasına monte edilmiş turboşarjlı 2.2 litrelik bir motora sahipti.

1993’ten sonra altı vitesli hale getirilen motoru, ilk başta beş vitesli bir şanzımanla eşleştirilmişti. 

350 NM tork üreten motoru 227 beygir güç üretebiliyordu. 0-100 hızlanması ise sadece 5.7 saniyeydi. Bugünün birçok hot hatch aracı ile yarışabilecek kadar hızlıydı. 

Diğer özelliklerini de bugünün güçlendirilmiş hatchbackleri ile karşılaştırırsak, S2 ile benzerlikleri dikkat çekicidir.

İşin görüntü kısmına geldiğimizde S2 modelinin Quattro’nun düz çizgilerini daha modern ve kıvrımlı bir estetik lehine terk ettiğini görebiliriz. Yine de, kendine özgü tavan çizgisinin varlığını koruması, ilgili gözlere aracın soyağacını hatırlatmaya devam ediyor. Ultra genişlikteki arka far ışığı varlığını devam ettirse de, artık bir karartma kaplaması yoktu ama şimdiye kadar bir arabaya takılan en iyi görünümlü bagaj spoilerlarından biri bu araçta. Üstüne üstlük, Porsche 944 lerin aksine esnek plastikten yapılmış olmaması da çok iyi bir artı.

Bütün bunların üstüne yapılması gereken çok fazla birşey olmaması da cabası. Bir çok seçenek içeren paketler ile çıkmış olan Audi S2 ufak tefek birkaç dış makyaj yardımı ve takılacak ralli tekerlekleri ile sürücüsünü gerçek bir spor aracı kullanmanın hissiyatına en kısa sürede kavuşturacaktır.