4×4 Fiat Doblo Sandstorm: Çöl Yarışları için Hazırlanan Fiat Doblo

Fiat Doblo Sandstorm hakkında Instagram hesabımızda yayınladığımız içeriği buraya da taşımak istedik.

Fiat Türkiye, otomobil sporlarına büyük yatırımlar yaparken ve hemen her modelini yarış versiyonuna çevirirken Fiat Doblo’yu unutmamıştı. Fiat Doblo; çöl yarışlarına katılması için hazırlanmıştı.

Fiat Doblo Sandstorm
Fiat Doblo Sandstorm

Çöl yarışı olarak aklınıza doğrudan ünlü Dakar Rallisi gelebilir. Doğrudur. Fiat Türkiye bu otomobil ile dünyanın en ünlü off-road yarışı olan Dakar Rallisi’ne katılmak istiyordu. Bunun için de bir test aracı hazırlandı, İstanbul’un Karadeniz kıyılarındaki bir yolda test edildi. Elimizde sadece bu testten kalan bir fotoğraf var.

Fiat Doblo Sandstorm
Fiat Doblo Sandstorm

Bu projeye Fiat Doblo Sandstorm adını vermişlerdi.

Bu proje ne yazık ki asla tamamlanmadı. Fiat Doblo Sandstorm’un teknik verileri ise oldukça etkileyiciydi: 4×4 çekiş sistemi, V6 motor ve 300 HP güç. Vay be.

Fiat Doblo Sandstorm
Fiat Doblo Sandstorm, Fiat Palio S1600 yol versiyonu ile Tofaş Fabrikası’nda.

Bu prototip çalışma şu an Bursa’da bulunan Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi‘nin girişinde ziyaretçilerini bekliyor. Müzeyi ziyaret ederseniz bize fotoğraflarını yollamayı unutmayın.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Arabagen (@arabagencom)’in paylaştığı bir gönderi

Bu otomobil hakkında bulabildiğimiz bir haber ise şöyle:

Tofaş’ın, Türkiye’de geliştirdiği hafif ticari araç Doblo’nun, Türkiye’de geliştirilen 4 x 4 versiyonu, bu yıl 27’ncisi düzenlenen İtalya’daki Bologna Motor Show’da görücüye çıkıyor. Saffet Üçüncü’nün başında bulunduğu Fiat – Abarth Motorsport tarafından geliştirilen Doblo 4 X 4, “Doblo Sandstorm” adıyla 7 – 15 Aralık’ta Fiat standındaki yerini alacak.

Daha önce de önemli başarılara imza atan Ali Deveci – Galip Gürel ikilisinin pilotajıyla Cross – Country ve Rally Raid gibi yarışlarda koşturulması da planlanan Doblo Sandstrom, çöl yarışları için özel olarak geliştirilmiş.

Proje çalışmaları 2001’de başlayan ve henüz konsept olarak lanse edilen Doblo Sandstorm, sadece yarışlar için değil, ticari kullanıma da hitap edebilecek. Aracın, askeri amaçlı versiyonunun üretilmesi de sözkonusu.

4 Çeker Fiat Doblo Türkiye’de geliştirildi

Fuarda sergilenecek Doblo Sandstorm, tamamı Türkiye’de geliştirilen prototip bir araç. Kaputunun altında, geliştirilme aşamasında konulan 300 beygir gücünde, 6 silindirli motoru taşıyor olacak. Ancak ticari boyutta, seri üretime geçtiğinde hangi motorların kullanılacağı, muhtemelen fuarda açıklanacak.
Klasik Doblo görünümü taşımakla birlikte, daha büyük ebatta lastiklerle yerden yükselen Sandstorm’un süspansiyonları da özel…

Sandstorm; “Çöl Fırtınası” anlamına geliyor.

Fiat Türkiye’den böyle heyecan verici ve özgün içerikler görme umuduyla…